Co to jest DBT?
Terapia jest procesem, który realizowany jest na spotkaniach z terapeutą. Prowadzi się ją w celu rozwiązania problemów związanych z uczuciami, zachowaniami, przekonaniami, ale także dotyczących relacji czy reakcji somatycznych. Wyróżniamy szereg terapii, do najpopularniejszej należy terapia poznawczo- behawioralna. Jedną z jej odmian jest właśnie DBT. Terapia DBT na czym polega?
Co oznacza skrót DBT?
DBT czyli terapia dialektyczno- behawioralna („CBT” (ang.) cognitive behavioral therapy) została stworzona właściwie na potrzeby zgłaszane przez pacjentów. Przede wszystkim doskonale sprawdza się u osób z zaburzeniami osobowości z pogranicza Borderline Personality Disorder – BPD. Za autorkę tej terapii uznaje się Marsha Linehan, która zapoczątkowoała ten nurt w latach osiemdziesiątych. Oczywiście były prowadzone badania nad skutecznością tej metody, pierwszymi osobami, które wzięły w nich udział były te z zaburzeniami osobowości z pogranicza z tendencjami samobójczymi. Już po przeprowadzeniu pierwszych badań, wyniki były zaskakujące. W drugiej turze badań, która była przeprowadzona na poszczególnych populacjach, okazało się, że najwyższą skuteczność zyskała w przypadku nastolatek z tendencjami samobójczymi, ale także u osób starszych zmagających się z depresją i u osobowości dyssocjalnej. Równie dobrą skutecznością wyróżniała się w przypadku osób zmagających się z bulimią i objadaniem się.
Terapia DBT na czym polega?
Jedną z podstawowych zasad, na których opiera się terapia DBT jest wzajemne powiązanie i całości. Zakłada ona, że wszystko jest ze sobą powiązane, ale jednocześnie twórczyni powołuje się na teorie feministyczne. Jest to związane z postrzeganiem kobiecego Ja, która nie jest indywidualistyczna. Drugą z zasad jest biegunowość, co oznacza, że właściwie każda teza ma swoją antytezę. W założeniu każdy system będzie zawierał przeciwstawne sobie bieguny i to przeciwieństwo także będzie w jakimś stopniu zawierało w sobie prawdę.
Terapia DBT pozwala na akceptację właściwie każdego pacjenta w sposób bezwarunkowy, ponieważ w każdym zachowaniu osoba prowadząca terapię doszukuje się sensu. W ten sposób buduje się nie tylko doświadczenie, ale przede wszystkim niezwykle silną relację, które są podstawą do wprowadzenia zmian w życie. Trzecią z zasad jest zasada ciągłej zmiany (teza, antyteza, synteza), która jest postrzegana jest proces, składający się z wielu przeciwieństw. Należy pamiętać o tym, że pacjent ma wpływ na środowisko, ale wszystko to działa w dwie strony, co oznacza, że samo środowisko także ma wpływ na pacjenta. Obawa przed zmianą jest czymś naturalnym, jednocześnie osoba na terapii próbuje podejmować kroki do tej zmiany, gdyż uznaje to za konieczność.
Terapia DBT – dla kogo jest najlepsza?
Terapia DBT oznacza bardzo dużo wysiłku zarówno ze strony pacjenta, jak i samego psychoterapeuty. Zdaniem twórczyni tej metody najważniejszy jest obiektywizm, ponieważ nastawienie na to, że pacjenci będą trudni, ponieważ w trakcie spotkań będą przekraczali swoje granice, może prowadzić do obniżenia efektywności samej terapii, jak i wypalenia zawodowego ze strony terapeuty. Dlatego założeniem tej terapii jest przede wszystkim to, by pacjenci mogli sobie radzić najlepiej, jak tylko mogą, ale przede wszystkim by byli pozytywnie nastawieni do poprawy swojego stanu.
Odpowiednia motywacja do działania, chęć nauki nowych zachowań i wiara w skuteczność terapii, to ogromna pomoc w pracy na każdym spotkaniu, przekłada się także na efekty, które można zauważyć już po pierwszej sesji. Ten rodzaj terapii sprawdza się u osób, które mają skłonności do samouszkodzeń, ale także myśli lub prób samobójczych. Doskonale sprawdza się także w leczeniu depresji, bulimii czy uzależnień. Badania pokazują, że także u osób z borderline daje pozytywne efekty.
Dlaczego terapia DBT jest skuteczna?
Przede wszystkim w trakcie terapii każda sesja koncentruje się na indywidualnych potrzebach pacjenta, w tym również wzbogaca go o nowe umiejętności. Pozwalają na one znacznie lepsze radzenie sobie na różne sposoby. Skoncentrowanie na celach, które są realne, umożliwia ich osiągnięcie, poprzez systematyczne ćwiczenia. Badania pokazały, że terapia DBT wyróżnia się skutecznością w przypadku rozregulowanych emocji, które mogą wynikać między innymi z depresji, ale także zażywaniem różnych substancji.
Spotkania z psychoterapeutą pomagają w odnalezieniu równowagi emocjonalnej, tym samym poprawie komfortu życia. W trakcie terapii bardzo dużą uwagę zwraca się nad pracę nad sobą. Terapia DBT to nie tylko spotkania w trakcie sesji, ale również zadania domowe, ćwiczenia, które należy wykonywać poza spotkaniami. Pozwalają one na podniesienie efektywności umiejętności, ale są także swego rodzaju fundamentem do zaobserwowania siebie, swoich emocji i działań. Gotowość do zmian i zaangażowanie sprawiają, że można w krótkim czasie zobaczyć, naprawdę duże efekty. W przypadku braku efektów uznaje się, że wina leży po stronie terapeuty, bądź też nieumiejętnie dobranej terapii dla konkretnego pacjenta.