wizyta u psychologa

Jak powinna przebiegać wizyta u psychologa

Korzystanie z pomocy psychologa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób mających problemy życiowe, z którymi nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Może to dotyczyć trudności w relacjach ze środowiskiem społecznym, problemów emocjonalnych lub odczuwanych skutków traumatycznych wydarzeń. Psycholog korzysta z metod opartych na konstruktywnym dialogu z osobą wspomaganą, aby rozpoznać źródło problemu i opracować plan skutecznej terapii. W razie potrzeby wsparcia farmakologicznego kieruje pacjenta na konsultację do psychiatry.

Wizyta u psychologa jak się przygotować?

Najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Warto wyrobić u siebie przekonanie, że ten rodzaj pomocy pozwoli uporać się z problemami i przejąć większą kontrolę nad swoim życiem. Przed pierwszą wizytą należy skupić się na sytuacjach, które najczęściej są przyczyną złego samopoczucia psychicznego. Te informacje będą dla psychologa punktem wyjścia do opracowania wstępnej diagnozy. Pytania jak przebiega wizyta u psychologa, jak się przygotować oraz czemu ma służyć to spotkanie, są kluczowe do nastawienia się się na skuteczną współpracę z terapeutą. Jest to ważne, ponieważ każda wizyta u psychologa polega na współdziałaniu w pracy nad poszukiwaniem najlepszych sposobów rozwiązywania problemów.

Jak się przygotować do wizyty u psychologa? Pomoc psychologiczna może przybierać różne formy:

  • jednorazowa konsultacja,
  • cykl spotkań wspierających,
  • indywidualna psychoterapia,
  • terapia grupowa,
  • terapia małżeńska lub par,
  • terapia rodzinna.

W zależności od tego, jaka to jest wizyta u psychologa cena jest zróżnicowana. Ma to związek z charakterem pomocy psychologicznej, liczbą spotkań i czasem trwania wizyty. Nie bez znaczenia jest też status zawodowy specjalisty określany jego poziomem wykształcenia oraz posiadanymi certyfikatami potwierdzającymi jego wysokie kwalifikacje i bogate doświadczenie. Zawsze najwyższy jest koszt pierwszej wizyty. Nieco tańsza jest każda kolejna wizyta u psychologa, cena całej terapii zależy więc od okresu jej trwania.

Wizyta u psychiatry  jak wygląda?

Przebieg wizyty u psychiatry zależy od tego, czy pacjent ma wstępną diagnozę określoną przez psychologa. Najlepiej, jeśli jest to pisemna opinia z wyszczególnieniem zastosowanych metod badań i podaniem ich wyników. Taki dokument jest dla psychiatry wskazaniem do podjęcia decyzji odnośnie do przebiegu leczenia. A jeśli pacjent nie korzystał uprzednio z pomocy psychologa, wizyta u psychiatry jak wygląda? Co do zasady, obowiązuje określony schemat:

  • dokładny wywiad z pacjentem na temat występujących u niego objawów,
  • rozmowa na temat sytuacji rodzinnej lub zawodowej, bo być może, że te sfery życia mają związek z występującym problemem,
  • pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, przebiegu leczenia u innych specjalistów,
  • podjęcie przez lekarza decyzji o rodzaju terapii farmakologicznej; wystawienie recept na leki.

Lekarz psychiatra bazuje na informacjach uzyskanych od pacjenta. Dlatego zadaje wiele pytań, na które warto odpowiadać wyczerpująco i szczerze. W zależności od indywidualnych potrzeb, psychiatra może modyfikować przebieg wizyty tak, aby pacjent poczuł się komfortowo i bezpiecznie. Dlatego pytania skierowane do pacjenta są zawsze tak formułowane, aby zbytnio nie naruszały sfery jego prywatności.

Wizyta u psychiatry co mówić?

Przede wszystkim należy poruszać zagadnienia dotyczące sytuacji aktualnej. Warto opowiedzieć o swoim samopoczuciu, wymienić niepokojące objawy oraz ich wpływ na codzienne funkcjonowanie. Bez obaw można mówić o próbach samodzielnego radzenia sobie poprzez stosowanie używek o działaniu psychoaktywnym, takich jak alkohol, czy narkotyki. To informacje ważne dla opracowania strategii leczenia. Jeśli jest to wizyta u psychiatry, co mówić wynika głównie z zadawanych przez lekarza pytań. W ten sposób specjalista dowiaduje się, jakie obszary psychiki wymagają jego interwencji.

Szczerość wypowiedzi nie wyklucza możliwości zachowania granic swojej intymności. Bywają tematy, które nie muszą być podejmowane, jeśli są zbyt krępujące. Warto to lekarzowi zasygnalizować. Trzeba jednak pamiętać, że psychiatra, tak jak lekarz każdej innej specjalności, jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lekarskiej, więc żadne szczegóły nie przedostaną się do wiadomości osób postronnych. Zatem można mówić o wszystkich problemach otwarcie, zachowując wyznaczone sobie pewne granice prywatności.

Czy wizyta u psychiatry w papierach będzie widoczna?

Przy obecnym systemie informatycznym, każda wizyta u specjalistów, nawet udzielających pomocy prywatnie, zawarta jest w Indywidualnym Koncie Pacjenta. Jest to potrzebne dla celów korelowania postępowania medycznego pod względem wszelkich działań leczniczych takich jak diagnostyka, czy terapia farmakologiczna. Informacje z tego systemu są dostępne jedynie dla służb medycznych. Natomiast wizyta u psychiatry w papierach dotyczących przebiegu edukacji lub zatrudnienia – nie ma odzwierciedlenia. Nie istnieją również żadne centralne rejestry osób leczonych psychiatrycznie. Zatem w procesie rekrutacyjnym na uczelnie wyższe lub do zatrudnienia, nie wypłynie informacja o podjętym leczeniu u psychiatry.