Jak powinna wyglądać terapia małżeńska?
Pierwsza sesja terapii małżeńskiej, nazywanej także terapią dla par, może budzić niepokój. Czego w takim razie należy się spodziewać na terapii małżeńskiej? Czy warto udać się na terapię? Terapia małżeńska to jeden z najskuteczniejszych sposobów uratowania związku z ukochaną osobą. Dzięki terapii, na nowo odnajdziesz nić porozumienia z partnerem, a wasze życie małżeńskie stanie się lepsze.
Kiedy warto pójść na terapię dla par?
Zwykle decyzja o podjęciu terapii jest poprzedzona problemami w związku, które mogą przybierać różne formy. Najczęstsze powody zdecydowania się na terapię małżeńską to;
- częste kłótnie w związku,
- brak wspólnego spędzania czasu, poczucie odizolowania od partnera/partnerki,
- różne cele i plany na dalsze wspólne życie,
- utrata zaufania,
- niesatysfakcjonujące pożycie seksualne,
- traumatyczne przeżycia, zdrady,
- problemy z wspólnym wychowywaniem dziecka,
- chęć poprawy jakości relacji.
Jeśli powyższe problemy dotyczą również Twojego związku, być może jest to znak, aby zdecydować się na terapię małżeńską. Pamiętaj, że terapia jest dla was i nawet jeśli początkowo wydaje się pozbawiona sensu bądź niewygodna, przyniesie ona zdecydowane korzyści.
Terapia małżeńska – inwestycja w związek
O potrzebie terapii może decydować tylko jedna strona związku lub może to być wspólna inicjatywa. Niezależnie od sytuacji, terapia przebiega w standardowy sposób, a obie strony powinny w niej uczestniczyć. Kryzysy to naturalna część związku, a wszystko sprowadza się do tego, jak poradzimy sobie z kryzysem. Często może być to trudne bądź nawet niemożliwe do zrobienia bez pomocy osoby trzeciej. Specjaliści zajmujący się terapią dla par to osoby wyspecjalizowane w terapii poznawczo-behawioralnej, dlatego pomogą nie tylko dojść do porozumienia, ale także przepracować problemy i traumy z przeszłości, które źle oddziałują na związek.
Terapia małżeńska na czym polega?

Terapia małżeńska – na czym polega? Cały sens terapii małżeńskiej polega na ułatwieniu dogadania się i rozwiązaniu problemów między partnerami. Na terapii małżeńskiej wypowiadają się obie strony związku, a terapeuta prowadzący spotkanie zadaje pytania naprowadzające. Rolą terapeuty jest także, oprócz wysłuchania obu stron, pomoc w odnalezieniu wspólnego wyjścia z sytuacji. Terapia małżeńska nie kończy się jednak na spotkaniu w gabinecie terapeuty. Aby efekty terapii były jak największe, proponowane są techniki i ćwiczenia do wykonania w domu, w ramach samodzielnej pracy nad związkiem, które dodatkowo wzmacniają więź między partnerami.
Częstym problemem w związkach małżeńskich, szczególnie długoletnich, jest brak odpowiedniej komunikacji między partnerami. Nieskuteczna komunikacja rodzi kolejne problemy, brak zrozumienia i niejasności, które pogarszają jakość związku. Terapia dla par pomaga ustalić nowy, ulepszony sposób komunikacji między partnerami, który nie będzie powodował spięć czy kłótni. Kluczem do sukcesu udanego związku jest bowiem przede wszystkim jasna komunikacja.
Jak przygotować się do terapii małżeńskiej?
Terapia małżeńska nie wymaga dużych przygotowań, lecz przed pójściem na pierwszą sesje warto zastanowić się, z czym tak naprawdę tam idziemy. Warto przemyśleć, z jakimi problemami borykamy się w związku oraz jakie emocje nam towarzyszą. Należy także sięgnąć w przeszłość i zastanowić się, czy istnieją sytuacje, które wpłynęły na naszą relację z druga osobą.
Przed terapią małżeńską należy także się odpowiednio nastawić. Ważne jest to, aby na terapii być szczerym zarówno wobec terapeuty, jak i swojego partnera/partnerki. Terapia nie będzie skuteczna, jeśli będziemy pomijać fakty lub ukrywać swoje emocje. Rozmowa o własnych uczuciach i problemach może być z początku trudna ub krępująca, ale pamiętaj, że jesteś tam po to, aby uratować lub poprawić swój związek. W gabinecie terapeuty nie ma tematów tabu, a dobry specjalista zapewni odpowiednią atmosferę sesji terapeutycznej, która pomoże ci opowiedzieć o swoich przemyśleniach i emocjach.
Terapia małżeńska jak wygląda?
Jak wygląda terapia małżeńska? Typowa sesja terapii małżeńskiej trwa zazwyczaj 60-90 minut. Każde ze spotkań odbywa się z udziałem obu stron związku oraz jednego lub dwóch terapeutów (zwykle jednak jest to jeden specjalista, chociaż zależy to od rodzaju prowadzonej terapii). Na pierwszym spotkaniu oraz kilku kolejnych, terapeuta zaznajamia się z sytuacja panującą w związku oraz tym, z jakimi trudnościami boryka się para. Z tego względu pierwsze sesje mają charakter zapoznawczy i zazwyczaj nie przynoszą natychmiastowych efektów. Po wstępnych spotkaniach zostaje określony cel terapii, co jest wspólną decyzją terapeuty oraz uczestników terapii.
Terapia małżeńska – efekty
Terapia małżeńska umożliwia parom zdobycie nowych umiejętności takich jak radzenie sobie z trudnymi uczuciami swoimi oraz partnera/partnerki, wyrażanie swojego zdania, rozwiązywanie problemów i osiąganie kompromisów w związku. Oprócz tego pomaga w wzmocnieniu więzi i ponownym zbudowaniu poczucia zaufania i intymności. Terapia małżeńska nie tylko rozwiązuje dotychczasowe problemy w związku, ale także przygotowuje parę na rozwiązywanie konfliktów w przyszłości.