Jak wygląda przykładowa rozmowa z psychologiem
W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się skorzystać z usług psychologa. Jest to bardzo odpowiedzialne rozwiązanie wielu problemów, tych prostych, ale także tych bardziej złożonych. Podczas otwierania się na drugą osobę często odpowiedź na nurtujące nas pytania przychodzi sama. Dlatego tak ważne jest korzystanie z pomocy psychologa. Jednak wiele osób zastanawia się, jak taka przykładowa rozmowa z psychologiem będzie wyglądać i czego mogą się spodziewać podczas takiej wizyty.
Jak przebiega przykładowa rozmowa z psychologiem
Rozmowa z psychologiem opiera się głównie na pewnego rodzaju wywiadzie. Psycholog będzie starał się poznać głębiej naszą osobę. Przez to, będzie mu łatwiej stwierdzić, w czym tkwi nasz problem i jak możemy go naprawić. W trakcie sesji najbardziej istotnym czynnikiem, od którego zależy pozytywny skutek terapii to szczerość pacjenta. Psycholog musi wiedzieć o nas wszystko, nawet jeżeli uważamy, że dana informacja nie będzie mu do niczego potrzebna. Czasami z naszego punktu widzenia błahostka, może okazać się kluczowa do postawienia odpowiedniej diagnozy.
Pytania, które mogą paść w trakcie rozmowy psychologicznej:
- Czego oczekujesz od psychologa? – to pytanie pozwoli sprecyzować oczekiwania klienta wobec terapeuty. Pozwoli to na stworzenie planu terapeutycznego psychologowi.
- Od kiedy trwa problem? – Jeżeli będzie wiadomo, w którym momencie zaistniał problem, łatwiej będzie określić, co jest jego przyczyną.
- Jak dany problem wpływa na twoje życie? – Określenie nasilenia problemu, będzie możliwe tylko wtedy, gdy psycholog będzie wiedział, jak dany problem wpływa na twoje życie.
Są to przykładowe pytania, które prawdopodobnie zostaną zadane na twojej pierwszej wizycie. Pozwolą one na dokładniejsze poznanie i zdiagnozowanie problemu. Pytania mogą być różne, a wszystko to zależy od danego problemu, z jakim przychodzisz do terapeuty.
Opór przed wizytą
Dużo osób mimo borykania się z różnymi problemami odczuwa strach przed pójściem do psychologa. Jest to zrozumiałe, ponieważ szczera rozmowa z osobą, którą ledwo znamy, nie jest łatwa. Często powstrzymuje nas myśl, że „psycholog mnie nie zrozumie, jestem beznadziejnym przypadkiem i nic mi nie pomoże”. Oczywiście jest to błędne myślenie. Psycholog to specjalista w swojej dziedzinie i pomoże nam, choćby nasz problem był z naszej perspektywy nierozwiązywalny. Kiedy idziemy do lekarza, oczekujemy, że wyleczy nas z choroby fizycznej. Tak samo jest w przypadku psychologa, tylko tutaj chodzi o twoją psychikę.
Przykładowa rozmowa psychologiczna
Podana poniżej przykładowa rozmowa psychologiczna, nie może w pełni oddać tego jak będzie przebiegać każda rozmowa. Jest wiele czynników na to wpływających, ale każda rozmowa będzie zawierać pewne fundamentalne elementy.
Przykład rozmowy z psychologiem może wyglądać następująco:
Pacjent: Często czuję się bardzo zestresowany, a czasem nawet boję się wyjść z domu. Mam też problemy z koncentracją i snem.
Psycholog: To już dużo mówi. Czy miałeś podobne problemy w przeszłości?
Pacjent: Tak, kilka lat temu miałem atak paniki i od tamtej pory zdarzają mi się takie napady lęku.
Psycholog: Dzięki temu wywiadowi już wiem, na czym będziemy musieli skupić się podczas terapii. Czy masz jakieś cele, jakie chciałbyś osiągnąć dzięki terapii?
Pacjent: Chciałbym nauczyć się radzić sobie z lękiem i zacząć normalnie funkcjonować.
Psycholog: To świetnie, postaramy się Ci w tym pomóc. W kolejnych sesjach będziemy pracować nad tym, jak radzić sobie z lękiem i zwiększać Twoje poczucie kontroli nad sytuacją. Czy masz jakieś obawy lub wątpliwości dotyczące terapii?
Pacjent: Nie wiem, czy to na pewno pomoże mi rozwiązać moje problemy.
Psycholog: To zrozumiałe, wiele osób ma takie obawy przed rozpoczęciem terapii. Jednakże terapia jest procesem, a sukces zależy w dużej mierze od Twojego zaangażowania w ten proces. Ja będę Cię wspierał i pomagał, ale ostateczne decyzje należą do Ciebie.
W podanej rozmowie zostały zawarte pytania, które twój terapeuta może zadać Ci podczas pierwszej sesji. Informacją wartą zaznaczenia jest to, że ty jako klient także możesz zadawać pytania. Wiele osób zapomina o tym i ogranicza się jedynie do odpowiedzi. Jeżeli jakakolwiek kwestia budzi twoje wątpliwości, to psycholog z pewnością Ci pomoże. Szczere odpowiedzi i pytania pozwalają na zrozumienie, jakie problemy dotykają pacjenta i jakie oczekiwania ma w związku z tym.
Przykład rozmowy z psychologiem
Zdecydowanie się na rozmowę z psychologiem jest wyrazem dużej odwagi. Trzymanie w sobie niepokojących nas problemów prowadzi mimowolnie do ich pogłębienia. Terapeuta nie osądza ani nie krytykuję, dlatego obawy przed rozmową są często bezpodstawne. W dzisiejszych czasach ludzie mają coraz większą świadomość o psychologii i na czym ona polega. Nikt nie uważa już, że pójście do psychologa jest równoznaczne z byciem nienormalnym. Każdy z nas ma jakieś problemy, a pójście z nimi do specjalisty jest bardzo odpowiedzialną metodą ich rozwiązania. Na terapii mogą paść różne pytania, a na niektóre z nich można się przygotować.