jak wyjść z depresji samemu

Jak wyjść z depresji samemu – poradnik

Depresja, nazywana też chorobą XXI wieku, spotyka wielu ludzi w Polsce i na świecie. Znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, wykonywanie obowiązków i czerpanie przyjemności z życia. Ponadto nieleczona może prowadzić do samookaleczania, a nawet samobójstwa. Choć dużo mówi się o tym, by w przypadku depresji sięgać po pomoc specjalisty oraz bliskich, nie wszyscy mają tyle szczęścia, by otaczać się ludźmi, do których ma się zaufanie lub nie mogą pozwolić sobie na stałą opiekę psychologa. Jak wyjść z depresji samemu? Czy to możliwe?

Objawy depresji – jak wyjsc z depresji samemu? Zacznij od upewnienia się!

Depresja powinna być zawsze stwierdzona przez specjalistę. Dlatego warto udać się do psychologa lub psychiatry, który stwierdzi, czy faktycznie problemem jest ta coraz częściej występująca w XXI wieku choroba. Jeśli jednak z wielu powodów nie można tego zrobić w tym momencie (np. do specjalistów na NFZ terminy są dalekie lub prywatne konsultacje zbyt drogie), warto zobaczyć listę najczęściej występujących objawów. Nie zawsze wskazują one na depresję, dlatego, jeśli to możliwe – lepiej udać się do lekarza, który przeprowadzi gruntowny wywiad i wskaże przyczyny pogorszonego stanu psychicznego. A jak wyjść z depresji samemu?

Objawy depresji, z którymi warto zapoznać się przed konsultacją to m.in.:

 • wypalenie zawodowe, porzucenie pasji, nieodczuwanie przyjemności oraz satysfakcji z wykonywanych czynności;
 • depresyjne myśli, widzenie wszystkiego w ponurych barwach, brak obiektywizmu;
 • izolowanie się od innych, odwoływanie spotkań;
 • brak motywacji i duży samokrytycyzm;
 • brak lub duży apetyt, zmniejszone libido, trudności z zasypianiem;
 • w ciężkich przypadkach – niemożliwość wykonania podstawowych czynności, wstania z łóżka, ubrania się czy wzięcia prysznica.
Dowiedz się więcej o  Neofobia żywieniowa to etap rozwoju czy zaburzenie?

Jeśli choć część objawów się pokrywa, warto wziąć pod uwagę to, że mogła spotkać Cię depresja. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak wyjść z depresji samemu? 5 podstawowych porad

Jak samemu wyjść z depresji? To pytanie zadają sobie osoby, które z wielu powodów nie mogą zdecydować się na specjalistyczną opiekę lub nie mogą liczyć na wsparcie bliskich – rodziny i przyjaciół. Dla nich ważnym aspektem zdrowienia będzie przede wszystkim pięć poniżej przedstawionych punktów.

Jak wyjść samemu z depresji? Akceptacja i izolacja

jak poradzić sobie z depresją
 1. Trzeba zaakceptować chorobę.
  Wielu ludzi, gdy staje twarzą w twarz z depresją, zaczyna zastanawiać się, czy na pewno to właśnie ta choroba ich spotkała. Zaczynają szukać innych powodów i wykluczają rozwiązanie, które jest na wyciągnięcie ręki. To dlatego, że depresja jest ciężka w leczeniu. Godząc się z jej istnieniem, trzeba zacząć odpowiadać na pytania, takie jak tytuł tego tekstu, czyli właśnie „jak wyjść samemu z depresji?”, czy „za ile wyzdrowieję?”, „czy kiedykolwiek poczuję się lepiej?”, „dlaczego czuję, że zawodzę innych i siebie?”.  Akceptacja to pierwszy krok do wyzdrowienia.
 2. Koniec z izolacją.
  Niestety, depresja i samotność to najgorsze połączenie. Jeśli to możliwe, warto przebywać z bliskimi lub poznawać nowych ludzi. Jeśli to możliwe, poleca się też często przebywać na świeżym powietrzu. Choć dla osób z depresją kontakt z innymi bywa trudny, warto się przemóc, by czerpać z tego korzyści.

Jak wyjść samemu z depresji? Sen, techniki relaksacyjne i sport

 • Warto wyznaczyć sobie sztywne granice zasypiania i się ich trzymać. Dzięki temu organizm przyzwyczai się do stałego trybu dnia. Jeśli to trudne, by zasnąć – można skorzystać z tabletek na sen, ale tylko w zalecanych ilościach i najlepiej po kontakcie z lekarzem!
 • Techniki relaksacyjne, np. mindfulness, słuchanie ASMR, czy medytacja mogą pomóc zebrać myśli i uspokoić ciało. To ogromna pomoc nie tylko podczas walki z depresją, ale też terapii uzależnień, leczenia traum czy innych problemów. 
 • Sport to zdrowie – wielu z nas słyszało już te słowa. Jest w nich wiele racji. Aktywność fizyczna nie musi być wykańczająca, by była satysfakcjonująca i relaksująca. Rower, spacer, trucht można zacząć od krótkich tras, np. dookoła bloku, a dopiero potem decydować się na dłuższe przejażdżki. Ważne, by robić to w zgodzie ze sobą.
 • Sposoby na to, jak wyjsc samemu z depresji obejmują również zdobywanie rzetelnej wiedzy (np. z literatury na temat depresji), a także zmianę sposobu odżywiania. Ponieważ osoby z depresją często jedzą nieregularnie, warto zaplanować posiłki w stałych porach. Dodatkowo dobrze, jeśli będą wartościowe i bogate w wartości odżywcze.
Dowiedz się więcej o  Co to terapia psychologiczna ?

Jak samemu wyjść z depresji – podsumowanie

Wiedza, jak wyjść z depresji samemu często nie jest wystarczająca. Brak wsparcia bliskich oraz specjalisty, który zweryfikuje postępy i będzie wiedział, jak pomóc z problemem, może być tragiczny w skutkach. To, co można dla siebie zrobić to nie izolować się – próbować zaufać ludziom, konsultować obawy ze znajomymi i rodziną, a jeśli to niemożliwe – traktować samego siebie z szacunkiem, rozmawiając ze swoim wewnętrznym głosem i starać się czerpać siłę z małych rzeczy.

Choć nie jest to łatwe, wierzymy, że dzięki naszym poradom dotyczącym tego, jak wyjść z depresji samemu, uda się postawić pierwsze kroki ku wyzdrowieniu i dobremu samopoczuciu.