Narcyzm ukryty i cechy tego zaburzenia
Narcyzm ukryty to tak właściwie pewnego rodzaju zaburzenie osobowości objawiające się tym, iż osoba nią dotknięta cechuje się przede wszystkim poczuciem niezrozumienia w otaczających ją relacjach, a także nadmierne stawianie siebie samego w roli ofiary. Co ważne ludzie nim dotknięci są przeważnie dość wycofane z życia towarzyskiego. Przy okazji potrafią być one początkowo niezwykle czarujące dla innych, a ich fantastyczne pierwsze wrażenie zostaje zwykle kompletnie zburzone przez odkrycie swojego prawdziwego „ja”. Niestety współczesny świat ułatwia rozwój tego typu dolegliwości.
Narcyz ukryty cechy charakteru
Przede wszystkim osoby o tym zaburzeniu w typie narcyzmy ukrytego wyróżniają się poprzez wysokie poczucie własnej wartości co wręcz idealnie potrafią ukrywać przed światem. Co ciekawe cecha ta w przypadku cech narcyzów ukryty nie jest kwestią stałą, niezmienną i dość często przechodzi pewnego rodzaju przemiany. Dodatkowo osoby tego typu wyróżnia dość rozbudowana empatia o charakterze poznawczym. Oznacza to fakt, że bez większego trudu są one w stanie zrozumieć myśli, czy potrzeby drugiej strony, jednak do takiej prawdziwej „ciepłej” empatii niestety im bardzo daleko. Ukryci narcyzi zdecydowanie należą do paranoików przez co charakteryzuje je ponadprzeciętna podejrzliwość wobec bliskich, czy niemalże zerowa odporność na wszelkiej maści krytykę. Ludzie cierpiący na to zaburzenie z perspektywy czasu nie są w stanie zbudować zdrowych relacji z innymi, bowiem w ich głowie niemalże za każdym razem panuje mylne przekonanie, iż są krzywdzone przez swoje otoczenie. Bardzo często spostrzeżenia te mają się kompletnie nijak do rzeczywistości.
Narcyzm ukryty cechy – jak go rozpoznać
Ponadto ten rodzaj narcyza jest wręcz idealnym przykładem perfekcjonisty. W związku z tym osoby te unikają niczym ognia podejmowania jakichkolwiek działań, które mogą chociażby w najmniejszym stopniu wiązać się z krytyką samego siebie, czy odniesieniem nawet najmniejszej porażki. Co więcej ogromnie zależy im, aby wszystko w ich życiu szło wedle ściśle wyklarowanego planu, bowiem w sytuacji, gdy jest inaczej zaczynają się obwiniać o wszelkie niepowodzenia, oraz niedociągnięcia. Jakie są cechy narcyza ukrytego?Niestety człowiek dotknięty narcyzmem ukrytym posiada przeważnie neurotyczną osobowość. Wiąże się to z tym, że odczuwa on silne lęki, czy epizody depresji. Do tego stale martwi się o swoją przyszłość, status społeczny, oraz wygląd. W przypadku takich ludzi sytuacja jest o tyle skomplikowana, że dość trudno jest je prawidłowo rozpoznać. Dość często wymykają się one kompletnie niezauważone w cieniu narcyzów jawnych.
Ukryty narcyz po rozstaniu i jego dzieciństwo
Przeważnie są one powiązane z dzieciństwem osoby zaburzonej. Zwykle są to osoby, których rodzice chociażby po części uzależniali okazywanie swoich uczuć względem osiągnieć dziecka, które nie raz czuło się wybrakowane, tudzież niewystarczające. Młodzieniec od najmłodszych lat miał wpajane, że musi być najlepszy pod każdym względem. To sprawiło, że w głowie narcyza ukrytego dość często rodzą się lęki przed wszelkimi porażkami, tudzież brakiem zainteresowania. Z kolei ukryty narcyz po rozstaniu narcyz nie dostrzega swoich błędów.
Narcyzm ukryty milczenie – jak postrzega siebie taka osoba
Niestety przeważnie narcyzi ukryci mają niezwykle krytyczny stosunek względem samego siebie. Dość często lubią wypominać sonie wszelkie błędy z przeszłości, przy okazji określając się jako niewystarczający. Oczywiście zdarzają się także przypadku, gdy osoby zaburzone czują się lepsze względem otaczającego je otoczenia, lecz kompletnie tego nie okazują. Ludzie dotknięci objawami narcyzmu ukrytego potrafią nie raz uciekać do w pełni wyimaginowanego świata, gdzie w końcu poczują się docenieni. Tragicznym skutkiem tego zachowania jest chwilowe odosobnienie chorego. Mileczenie narcyza ukrytego to często właśnie objaw tego mechanizmu.
Jak walczyć z zaburzeniem narcyzmu ukrytego?
Tak naprawdę jedyną skuteczną pomocą dla pacjentów dotkniętych tą dolegliwością są specjalistyczne rodzaje psychoterapii. Najczęściej w takich przypadkach skuteczna okazuje się psychoterapia psychodynamiczna. Jej sukces opiera się głównie odpowiednim doborze dynamiki przeżyć psychicznych podczas współpracy pomiędzy terapeutą, a jego pacjentem. Dzięki temu obie strony są w stanie bez większych szkód stworzyć niezwykle trwałą i co najważniejsze bardzo produktywną relację. Tak naprawdę do jedynych zadań osoby zaburzonej należy dokładne opisywanie swoich problemów, spostrzeżeń, a także niekorzystnych zachowań. Natomiast specjalista ma na celu dokonywanie prawidłowej interpretacji tych wypowiedzi, czy skuteczne prowadzenie chorego po meandrach jego własnej psychiki. Jest to co by nie mówić dość ciężkie zadanie, zatem wymaga od terapeuty pełnego zaangażowania. Korzystne efekty w walce ze skutkami narcyzmu ukrytego można uzyskać także za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej. Polega ona na aktywnej współpracy pomiędzy jej obiema stronami. Po stronie psychologa leży dyrektywne angażowanie się w cały proces w trakcie którego osoba terapeuty ma za zadanie właściwe ukierunkowanie pacjenta. W tym miejscu nie można także zapomnieć o spotkaniach grupowych, czy terapii rodzinnej.