Neofobia żywieniowa to etap rozwoju czy zaburzenie?
Zaburzenie żywności może być spowodowane brakiem rozszerzania diety, przymusem do jedzenia produktów, których nie lubimy lub nie toleruje nasz organizm, ale również wywołany stanami lekowymi. W takim przypadku mowa o fobii, a dokładnie o neofobii żywieniowej, która coraz częściej dotyka małe dzieci.
Już we wczesnym rozwoju malucha, można zaobserwować pewne zachowania, które informują o blokadzie żywieniowej dziecka. Im szybciej podejmiemy kroki, tym zwiększa się szansa na wyjście z tej trudnej sytuacji.
Neofobia żywieniowa u dzieci. Jak się objawia?
Neofobia żywieniowa u dzieci może pojawić się we wczesnym rozwoju dziecka. Coraz więcej dzieci ma zaburzenia żywności przed ukończeniem 12 miesiąca życia. Głównym powodem tego zachowania jest brak, lub nieumiejętne rozszerzanie diety. Ograniczenia smakowe, stale ta sama konsystencja, brak zaznajamiania z żywnością sprawia, że maluch odczuwa strach przed jedzeniem. Boi się spróbować nowych produktów, ale i negatywnie reaguje na ulubione jedzenie, podane w innej formie. Często blokada jest na tyle silna, że konieczne jest wprowadzenie specjalnej terapii. Część dzieci udaje się zwalczyć barierę, inni przełamują swój lęk w dorosłym życiu.
Najczęstsze objawy świadczące o neofobii
Kiedy u dziecka pojawia się fobia, pierwszymi oznakami jest zachowanie. Jest ono specyficzne, i powinno dać rodzicowi do zrozumienia, że dziecko boryka się z problemami żywieniowymi. Do najczęstszych objawów, jakie występują przy neofobii zaliczamy:
- grymaszenie podczas jedzenia,
- brak apetytu,
- wybrana grupa produktów,
- niechęć do poznawania nowych smaków i zapachów,
- brak różnorodności,
- żywność w wybranym kolorze lub kształcie,
- brak chęci dotykania produktów,
- odmowa lub niechętne gryzienie.
Warto zaznaczyć, że objawy mogą być różne. Wpływ na zachowanie ma przede wszystkim wiek, środowisko oraz miejsce. W przypadku małych dzieci, objawem świadczącym o fobii może być tylko wybieranie poszczególnych produktów. U dzieci starszych, najczęściej pojawia się odmowa uwarunkowana nielubieniem smaku czy zapachu, zaś u dorosłych, unikanie przebywania w miejscach, w których narażeni są na nowości. Stają się bardziej osowiali a nawet zdenerwowani.
Neofobia żywieniowa jak leczyć zaburzenie?
W przypadku niechęci do jedzenia, możemy spróbować własnych sił, aby przezwyciężyć strach. Najważniejszym krokiem jest brak przymusu. Dziecko, które będzie zmuszane do jedzenia, może się jeszcze bardziej zablokować. Za każdym razem, gdy będzie zbliżała się pora posiłku, będzie zestresowane, a konsekwencją okazać się może całkowita blokada. Więc jak leczyć neofobię?
Kluczem jest stopniowe zaznajamianie dziecka z nowymi produktami. Najskuteczniejszym sposobem jest zabawa. Wystarczy zaproponować dziecku zabawę w restaurację lub sklep. Jako asortyment sprawdzą się ulubione produkty dziecka, które stopniowo urozmaicimy o nowe smaki i zapachy. Dla dziecka, jest to ogromny postęp. Już samo powąchanie produktu lub jego oglądanie, ułatwi wykonanie kolejnego kroku, jakim jest wspólne przyrządzanie żywności.
Niestety, nie zawsze udaje się samodzielnie pomóc dziecku. Zdarza się, że konieczne jest rozpoczęcie specjalnej terapii, pod okiem specjalisty. Kiedy zwrócić się o pomoc? Specjaliści uważają, że strach przed jedzeniem zanika w wieku szkolnym. Dziecko odblokowuje się pod wpływem rówieśników, ale i ze względu na dorastanie, oraz szersze wyobrażenia. Jeśli dziecko jest w wieku szkolnym, a nadal utrzymuje się problem żywieniowy, należy jak najszybciej skonsultować się z terapeutą.
Neofobia żywieniowa gdzie leczyć wstręt przed jedzeniem?
Szukając pomocy dla dziecka, które kategorycznie odmawia jedzenia, powinniśmy udać się do psychologa. Jako specjalista, pomoże on zdiagnozować dziecko, abyśmy mogli przystąpić do dalszej terapii. Kiedy diagnoza zostanie postawiona, należy odwiedzić neurologopedę, który zajmuje się leczeniem wszelakich problemów żywieniowych u dzieci. Jak wygląda tego typu terapia? Gdzie leczyć neofobię żywieniową, aby proces się powiódł?
Terpaia oparta jest przede wszystkim na zabawie oraz wykonywaniu prostych ćwiczeń. Stopniowo wprowadzane są nowe przedmioty, a z czasem ulubione produkty, które ułatwiają prowadzenie zajęć. Bardzo ważne jest, aby dziecko było wypoczęte oraz najedzone. Im większe wyciszenie, tym lepsze warunki do wspólnej pracy. Neurologopeda może zlecić również ćwiczenia w domu, które systematycznie wykonywane, pomogą zwalczyć uciążliwą niechęć.
Jak są konsekwencje wstrętu żywieniowego?
Dzieci, które nie mają urozmaiconej diety, mogą mieć niedobory, spowodowane rozwijaniem się organizmu. W konsekwencji są osłabione, częściej chorują, oraz mogą mieć problemy adaptacyjne. Często takie dzieci odstają kondycją od innych. Są niżsi, słabsi oraz niechętni do aktywnego spędzania wolnego czasu. Wynika to ze zmęczenia.
Neofobia żywieniowa u dorosłych
Jeśli Twoje dziecko boryka się z neofobią, koniecznie podejmij kroki w celu zmniejszenia lęków, bo etap ten może przerodzić się w zaburzenie. Spróbuj samodzielnie przekonać dziecko do nowości, a gdy nie przyniesie to skutku, udaj się do specjalisty, który na podstawie indywidualnych potrzeb dziecka, przeprowadzi terapię. Neofobia żywieniowa u dorosłych jest żadko spotykana, ale może utrudniać życie i je zubażać.
neofobia żywieniowa u dzieci, neofobia żywieniowa jak leczyć, neofobia żywieniowa gdzie leczyć, neofobia żywieniowa u dorosłych
neofobia żywieniowa