terapia rodzinna

Terapia rodzinna i psychoterapia dla par

Terapia par i rodzin to warte uwagi rozwiązanie, które pozwala znacznie poprawić jakość życia, a także przezwyciężyć wszelkie problemy i konflikty i zapewnić zaspokojenie poszczególnych potrzeb każdej osoby. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat wsparcia tego typu. 

Kiedy psychoterapia będzie dobrym rozwiązaniem?

Terapia rodzin i par jest zalecana w wielu sytuacjach. Przede wszystkim warto ją rozważyć, jeśli występują jakiekolwiek problemy z komunikacją. Powodem do przeprowadzenia terapii mogą być różne kłótnie lub zbyt długie ciche dni. Terapia rodzinna może pomóc także, gdy w codziennych kontaktach pojawia się zbyt dużo frustracji oraz, gdy cała rodzina powinna na nowo ułożyć między sobą kontakty. 

Warto także zaznaczyć, że przeprowadzenia terapii rodzinnej jest absolutnie konieczne, gdy w rodzinie dochodzi do kłótni, napięć czy aktów przemocy. 

Terapia małżeńska ile trwa

Zastanawiając sięna czym polega terapia rodzinna, warto przede wszystkim zaznaczyć, że przyniesie ona oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy wezmą w niej udział wszystkie osoby, które dotyka dany problem. Zazwyczaj są to wszystkie osoby mieszkające pod jednym dachem, jednak nie jest to reguła. Zdążę się, że w terapii uczestniczą dwie osoby np. rodzic i dziecko, a zdarza się, że kilka pokoleń. 

Określając terapia małżeńska ile trwa należy zaznaczyć, że pojedyncze spotkanie zwykle kończy się po godzinie. Spotkania organizowane są średnio raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc. 

Terapia rodzinna na czym polega

Terapia rodzinna opiera się na stwierdzeniu, że każda rodzina to pewien system, który składa się z pojedynczych osób, ale tworzy całość. Poszczególne członkowie rodziny oddziałują na siebie nawzajem, dlatego gdy występują jakieś niezgodności i problemy nie można mówić, że winna jest tylko jedna osoba. 

W czasie terapii rodzinnej poszczególne osoby dowiadują się jak każdy z osobna postrzega dany problem i jak zachowanie każdego wpływa na całość. Analizowane są także rolę poszczególnych członków rodziny i mechanizmy, które podsycają konflikty i sprawiają, że są one utrzymywane. Działanie to jest wyjściem do późniejszego modyfikowania pewnych mechanizmów i schematów. Terapeuta zadaje także pewne prace, które osoby biorące udział w terapii mają za zadanie wykonać w domu. 

Jaki terapeuta najlepiej sobie poradzi w przypadku terapii rodzinnych?

Chcąc wziąć udział w terapii rodzinnej należy przywiązać dużą wagę do wyboru właściwego właściwego psychoterapeuty. Podejmując decyzję należy zwrócić uwagę m.in. na:

  • wykształcenie terapeuty, 
  • dodatkowe przeszkolenie, 
  • doświadczenie.

Jeśli w rodzinie pojawiają się jakiekolwiek problemy i konflikty, które utrzymują się przez dłuższy czas z pewnością warto zdecydować się na psychoterapię. Regularne spotkania ze specjalistą to świetny sposób, żeby wejść w głąb siebie i poznać mechanizmy odpowiedzialne za powstanie konkretnego konfliktu. W razie problemu warto zapoznać się z placówkami specjalizującymi się w prowadzeniu terapii w najbliższej okolicy i umówić się na spotkanie.