Terapia wstrząsowa dla alkoholika
Alkoholizm to choroba alkoholowa, która doprowadza do rozpadu wielu rodzin, ale także, utrudnia funkcjonowanie w ognisku domowym czy zawodowym. Utrudnia podstawowe funkcjonowanie organizmu. Prowadzi do wielu konsekwencji zdrowotnych, a także ma wpływ na psychikę ludzi wokół, osoby pijącej. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zwróciła uwagę na to, że w Polsce około 700-900 tysięcy osób choruje na alkoholizm. Alkoholizm można leczyć za pomocą terapii wstrząsowych dla alkoholika. Sprawdzone są również terapie awersyjne czy terapii szokowych dla alkoholika.
Alkoholizm – powszechny problem świata
Alkoholizm jest to okresowe picie alkoholu, w celu doznawania jego działania psychicznego. Jest to uzależnienie od środka narkotycznego, czyli alkoholu etylowego. O uzależnieniu, możemy mówić w wypadku kiedy, odczuwalna jest silna potrzeba zażycia danej substancji. Często, potrzeba zwiększyć dawkę, ponieważ organizm przyzwyczaił się do poprzedniej ilości i nie daje takich efektów, jak wcześniej. Kiedy rozpoczynają się trudności w kontrolowaniu swojego zachowania związanego z zażywaniem substancji.
Problemy z alkoholem, na samym początku możemy nie zauważyć. Granica pomiędzy piciem towarzyskim, a chorobowym jest bardzo cienka. Wszystko zaczyna się od jednego piwa, a przechodzi w stan upojenia alkoholowego. Alkoholizm, rozwija się powoli i niepostrzeżenie. Nieleczony doprowadza do śmierci. Z powodu przepicia alkoholowego umiera około 3 milionów ludzi na świecie.
Funkcjonowanie psychiczne podczas alkoholizmu
Każdy człowiek jest indywidualnym organizmem, dlatego inaczej funkcjonuje psychicznie. Jeden radzi sobie lepiej, drugi znacznie gorzej. Są osoby, które pomimo uzależnienia od alkoholu, potrafią normalnie funkcjonować na co dzień. Wypełniają poprawnie podstawowe czynności domowe czy zawodowe. Dając złudzenie, że nie mają żadnych problemów z tym środkiem. Jednak badania, dowodzą, że pomimo tego, że prowadzą w miarę normalny tryb życia, mają znacznie obniżony poziom umysłowy. Istnieją również takie osoby, które nie potrafią normalnie funkcjonować bez alkoholu. Taki typ człowieka, potrzebuje alkoholu zarówno w nocy, jak i w dzień. W takim wypadku niezbędne jest wdrożenie terapii wstrząsowych dla alkoholika.
Jak powinna postępować żona alkoholika?
Osoby, które mają bliskie relacje z osobą, cierpiąco na alkoholizm często czują się niekomfortowo. Zwykle, nie wiedzą jak mają się zachowywać w ich towarzystwie, jak reagować na jego nieprzewidziane zachowania, co robić. Zazwyczaj żona, boi się przyznać przed samą sobą oraz bliższymi, że nie radzi sobie z mężem. Nie chce, pokazywać swoich słabości. Zamiast, poradzić się przyjaciół czy specjalisty, co ma zrobić, zaczyna działać na swoją rękę. Niekiedy, to pomaga, jednak w większości przypadków pogarsza sprawę. Mąż, wścieka się bardziej, zaczyna awantury, więcej pije, okłamuje ją, chowa przed nią alkohol. Żona alkoholika powinna zapisać go na terapię, okazać mu wsparcie podczas niej. Spróbować pokazać, że ta sytuacja nie jest bez wyjścia, okazać zrozumienie, porozmawiać.
Terapia wstrząsowa
W wyniku desperacji, osoby bliskie decydują się na zastosowanie terapii szokowej, nazywaną również terapią wstrząsową. Polega ona, na przestraszeniu się swoich działań, a w konsekwencji na odrzuceniu alkoholu. Wiele żon, stawia swoim mężom ultimatum, że odejdą, jeśli on nie zakończy pić. Niekiedy to pomaga, jednak niektórym to nie przeszkadza, a wręcz widzą zielone światełko, bezkarnego picia. Terapią szokową dla alkoholika, może być utrata pracy, jako źródła jego finansów, lub utrata miejsca zamieszkania. W takich wypadkach, większość wybudza się z ciężkiego letargu i samoistnie odrzuca alkohol. Dla niektórych, spowodowanie stłuczki czy sytuacji, której normalnie by nie spowodował, także uświadamia problem z nałogiem.
Terapia alkoholowa ile trwa?
Terapia uzależnień to długotrwały proces. Ile trwa terapia alkoholowa zależy od pacjenta. Mówi się, że czas jest nie krótszy niż 3 miesiące, a dłuższy niż 2 lata. Do każdego pacjenta podchodzi się indywidualnie, dlatego też czas odwyku jest różny. Ważne jest, aby po wyjściu z terapii starać się unikać alkoholu, gdyż może pojawić się nawrót alkoholizmu. Tak naprawdę, alkoholik staje się alkoholikiem do końca życia. W jego rękach jest to, czy skorzysta kolejny raz z picia alkoholu po abstynencji, czy nie.
Terapia alkoholowa jak wygląda?
Jak wygląda terapia alkoholowa – terapia polega na całkowitym wyeliminowaniu alkoholu z życia. Liczne rozmowy z rodziną, psychologiem, psychiatrą mają pozwolić alkoholikowi ujrzenie drugiej strony tej sytuacji. Pacjent, rozmawia o swoich emocjach, uczuciach, głodzie, bezsilności. Zdobywa wiedzę, na temat uzależnień, objawów, zachowań, konsekwencji. Dodatkowo przeprowadzany jest proces detoksykacji, który wpływa korzystanie na wyniszczony alkoholem organizm. Jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia leczenia alkoholizmu. W zależności od środków terapii, stosuje się rozmowy z kapelanami czy prowadzi dziennik, opisując swoją przeszłość.
Terapia szokowa dla alkoholika a terapia awersyjna alkoholizm
Terapia awersyjna alkoholizm polega na wywołaniu wstrętu, odstraszenia chęci na sięganie po alkohol. W takim wypadku, stosuje się leki, które w połączeniu z alkoholem wywołują skutki uboczne, takie jak, np. zatrucie pokarmowe. Niezwykle popularne jest stosowanie wszywki alkoholowej, która z dodatkiem alkoholu wywołuje bóle i zawroty głowy, wymioty, skoki ciśnienia, duszności, drgawki, zaburzenia rytmu serca. Dlatego, uznaje się ją za zaskakującą i pozytywnie odstraszającą od alkoholu.